Awesome Stories

Upcoming Events

Ruh kası- Psoas kası

 

Fransızların ruh kası olarak isimlendirdikleri psoas kası kalçanın ana fleksör kasıdır.
📌Pelvisin içinden geçip lumbal bölgeden kalçanın önüne doğru uzun bir yol kateder.
📌Anne karnında cenin pozisyonunda kısalmış haldedir ve normal ayakta duran bir kişide de normal halde değil kısalmış haldedir.

📌Psoas kası yerleşimi itibariyle malum pelvis içi genital organlara, abdomen içindeki organlara yakındır ve tabii ki bunlardan etkilenir.
🎖Psoasın gerginliği genellikle böbreklerdeki bir problemle veya abdominal bölgedeki bir enfeksiyonla bağlantılı olabilir.

📌Sırtüstü yatarken belağrısı, bir süre yürüdükten sonra ortaya çıkan belağrısı, geriye doğru eğilememe, eğilince kalça önünde veya belde ağrı psoas kası ile ilgili olabilir.

🪢Temel fizyoterapi bilgileri bize zaten bir eklemde problem varsa bir alt ve bir üst ekleme bakmamızı söyler. O yüzden bel ile ilgili bir sorunda bakmayı mutlaka hatırlayalım.
🧘‍♀️ Diğer yandan yoga geleneğinde anksiyete ve öfkenin psoasda biriktiği ve etkilediği söylenir.
Hatta yin yogada uzun süre 3-5 dk germe pozisyonunda kalıp biriken duygular serbest bırakılır. 📌 Tabi aslında yapılan uzun süreli germenin etkisinden yararlanmaktır.
Sizinki ne durumda, yorumlara yazmak ister misiniz? #psoas #psoasmajor #drfztfadimedoymaz #fizyoflex #belağrısı

Skolyoz ve gündelik yaşam

Skolyozun bedeninizde yarattığı etkilerin farkına varmanızı sağlamak bizim işimiz. Çoğu Skolyoz hastası bedeninde olanların farkında değil. Halbuki pelvis dönüyor, ayak kısalıyor, baş bir yana tilte gidiyor. Her hastada farklı durumlarda açığa çıkıyor. Bunu ilk değerlendirmede görüyoruz.

Skolyoz

Skolyoz omurganın üç boyutlu bir deformitesidir. Skolyoz pek çok sistemi etkileyebilen kompleks bir hastalıktır. Bu sistemler arasında kas iskelet sistemi olduğu gibi solunum sistemi, boşaltım sistemi gibi sistemler de vardır.

Skolyozda kaçınılması gerekenler

Eğer skolyozunuz varsa bazı hareketlerden kaçınmanızı tavsiye ederim.

    • Ayakta bedeninizi geriye doğru aşırı eğmek
    • Esas eğriliğinizin artmasına sebep olacak şekilde yana eğilmek

Kraniosakral terapi

Günümüzde ergenlikten yaşlılığa kadar her yaş grubunda bel ve boyun ağrıları, baş ağrısı ve migren görülebilmektedir. Ve gün geçtikçe görülme sıklığı ve kitlesi artan bu problemlerde ilaç tedavilerinin sınırlı etkileri vardır ve yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple birtakım tamamlayıcı tedavilere yönelmekteyiz.u tedavilerden birisi olan kraniyosakral terapi, bahsettiğimiz bel, boyun, baş ağrıları, migren şikayetleri ve bunlarla bağlantılı görülen strese bağlı psikolojik, zihinsel problemler için kullanılabilir.

Migren

Migren, genellikle sosyal yaşamı ve iş verimliliğini etkileyen bir problemdir. İlaç tedavisi geçici bir süre ataklarını azaltmasında etkilidir. Fakat farmakolojiden fayda görmeyen kişiler farklı tedavi yöntemleri aramaktadır. Özellikle kalp damar rahatsızlıkları, astım gibi problemlerde ilaç tedavisi uygun olmayabilir. Bu nedenle klinik sahada manuel teknik, egzersiz gibi fizik tedavi yöntemleri etkili olabilmektedir.

Miyofasyal ağrı sendromu

Miyofasyal ağrı sendromu yaşam boyu görülen, vücudun çoğu yerinde hissedilen, ağrı yönetimi için geçerli kuralları olmayan kronik bir kas ağrısı ve fonksiyonel bozukluk problemidir. Lokal olarak veya vücuda yayılmış bir şekilde bu ağrıya etkilenen kas gruplarında hareket zayıflığı ve bozuklukları, eklemde kısıtlılıklar eşlik edebilmektedir. Miyofasyal tetik noktaları ön plandadır. Bu tetik noktalar kasların üstünde gerilmiş olan bantlarda, ya da kasları saran fasya yapısında ağrı veya sıkıştırma(yapışıklık) şeklinde tarif edilebilir.

Osteoartrit

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, dünya çapında en yaygın kas iskelet problemlerinden biridir. Kişinin yaşam kalitesinin düşmesine ve bazı fonksiyonel kayıplara neden olabilir. Gonartroz (diz kireçlenmesi) olan kişilerde obezite, hastalığa daha fazla yük bindirebilir ya da depresyon, anksiyete, kardiyovasküler hastalıklar görülebilir. Yaş, kalıtsal faktörler ya da diğer kemik problemleri tetikleyebilir. Ağrı, şişlik, tutukluluk ya da dizlerde kilitlenme gibi semptomlar akla gonartroz, menisküs problemlerini getirmektedir.

Image

Mail grubumuza katılın

© 2022 FİZYOFLEX. Design and Development MONTASOFT
Image